Assignment 1 Find the correct Serial

Σχόλια και απορίες σχετικά με κάποια από τις δοκιμασίες του R.C.E course.
Post Reply
Mrdalakan
Posts: 1
Joined: Mon May 02, 2011 1:32 am

Assignment 1 Find the correct Serial

Post by Mrdalakan »

Γεια σας παιδια,
Ηρθε λοιπον η στιγμη να ποσταρω και εγω την πρωτη μου απορια σχετικα με το πως να βρω το σωστο serial του προγραμματος.

Η ιδεα μου για το πως να βρω το σωστο serial ξεκιναει απο το test eax,eax το οποιο ετσι οπως εχω καταλαβει συγκρινει το σωστο serial με αυτο που εχουμε δωσει.Εαν η διαφορα ειναι 0 τοτε εχουμε δωσει το σωστο.Πως θα γινει λοιπον να δω τις τιμες που συγκρίνονται.Λογικα μια απο τις 2 θα ειναι και το σωστο serial.

Δεν ξερω κατα ποσο ειμαι κατατοπιστικος αλλα πιστευω να ειμαι σε καλο δρομο και να σας εδωσα να καταλαβετε που εχω το προβλημα.

Ευχαριστω
User avatar
H_T_P
Site Admin
Posts: 83
Joined: Mon Mar 01, 2010 7:41 pm

Re: Assignment 1 Find the correct Serial

Post by H_T_P »

Η εντολή test reg,reg χρησιμοποιείται προκειμένου να διαπιστωθεί αν η τιμή ενός register είναι μηδέν και τίποτα περισσότερο.

Είναι σύνηθες φαινόμενο να παρατηρούμε την εντολή test eax,eax έπειτα από μια boolean function η οποία επιστρέφει true or false, με άλλα λόγια 0 ή 1 στον eax register.

Συνεπώς, δεν συγκρίνει serials μεταξύ τους, αλλά μπορεί να χρησιμεύει για να ελένξουμε το αποτέλεσμα της σύγκρισης που είχε προηγηθεί.


Υ.Γ: Είναι καλό να βάζεις και κανένα screenshot ή έστω το κομμάτι κώδικα που σε ενδιαφέρει ώστε να μπορούν όλοι να καταλαβαίνουν σε ποιό σημείο αναφέρεσαι.
I have Inlined Truth into Well-Packed lies. (Hack_ThE_PaRaDiSe)
Flamef
Posts: 1
Joined: Sun Feb 05, 2012 4:22 am

Re: Assignment 1 Find the correct Serial

Post by Flamef »

Το πρόγραμμα θα σύγκρινε το "bad serial" με τό "good serial" αν ας πούμε π.χ το "bad serial" ηταν stored σε ΕΑΧ(Τυχαίο) kai to "Good" serial" ήταν σε ESI,"και έβλεπες το : CMP EAX,ESI
CMP=>COMPARE(agglika)
"Good serial"= deleted by Admin


**************************
To μέρος αυτό είναι αφιερωμένο αποκλειστικά και μόνο στην επίλυση αποριών.
Με το να δίνεις την λύση δεν βοηθάς κανέναν.
θα σε παρακαλούσα να μην το ξανακάνεις.

Καλή συνέχεια,
H_T_P
*************************
Post Reply